Dočkali jsme se konečně mapy, která bude sloužit nejen obyvatelům, ale i návštěvníkům města  Litoměřice. Po asi roční přípravě a práci organizací Diakonie,  Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí Klubu Plamínek, významně vypomohli studenti a žáci Základní školy Lingua Universal a 1. Kladenské školy,  společně s některými zdravotně postiženými občany. Mapa prezentuje trasy vhodné pro lidi na vozíku, s berlemi, seniory a rodiny s kočárkem.

Je mnoho míst, kam se vozíčkáři nedostanou vůbec, nebo jen s obtížemi, proto jsou zmapované instituce i historická trasa centra. Trasy jsou vyznačené jednoduchým způsobem v barvách semaforu, vozíčkáři tak snadno poznají, kam můžou jen s dopomocí a kam samostatně. Pomůže imobilním občanům zorientovat se, snadno poznají, kde se můžou občerstvit, kam za kulturou atd.  Připravuje se i podrobný popis tras celého města a fotodokumantace pro internetovou podobu, která bude přístupná veřejnosti. Jelikož je celé historické centrum města poseté dlažbou z kostek, či kočičími hlavami, s vozíkem se sice dost nadrncáte, ale věřte, že procházka královským městem za to stojí.

Mapa chce také poukázat na stavební nedostatky omezující samostatný pohyb lidí na vozíku. K dostání je zdarma, zájemci si ji můžou vyzvednout v Informačním centru, nebo přímo u poskytovatelů sociálních služeb.

Mapa je dostupná také na www.litomerice.cz/bezbarier

Eva Klabanová