Liga poradí, jak vyzrát na rodinný rozpočet

31.1.2017

rozpočet3Rodinný rozpočet je společná záležitost celé rodiny, nebo alespoň její části. Jak už název napovídá, jedná se o finanční hospodaření, jehož hlavním cílem je předcházení zadlužení, získání větší kontroly nad finanční situací a připravení se na nečekané výdaje.

Proč tohle všechno? Jak tento obecný popis převést do skutečného života a proč se vůbec nutit k tomu něco takového řešit? Finance a pohyb v nich je hlavně o číslech a ta sama o sobě lze dobře sledovat.

Pár příkladů ze života. Dvě třetiny českých domácností má dlouhodobě problém ze svých výdajů vůbec něco uspořit a z toho třetina se pohybuje pravidelně v záporných hodnotách a je ráda, když se drozpocetostane do situace tzv. „vyrovnaného rozpočtu“. Výsledek těchto sociologických průzkumů se v podstatě nemění od začátku 21. století. Jiný, nefinanční rozměr těchto průzkumů je fakt, že finanční problémy jsou pravým důvodem rozpadu zhruba šedesáti až osmdesáti procent manželství. Touto problematikou rozpadů manželství se dlouhodobě zabývalo různé množství průzkumů.

Zpátky ke sledování finančního hospodaření. Finanční hospodařené nesleduje zhruba polovina domácností v Česku! O svých finančních plánech na déle než jeden rok má podle průzkumu STEM/MARK pouze jeden z dvaceti dotazovaných. Na jeden rok je to pouze 15% respondentů. Celkově z toho vyplývá fakt, že málokdo si je vědom důležitosti přehledu ve svých financích a často v důsledku neřešení této problematiky padá do spirály půjček, dluhů, překvapení z výdajů, pocitu nejistoty, strachu, nepohody a často i deprese. Všemu tomuto se dá předcházet důkladnou správou svých financí, která lze provádět mnoha způsoby.

Na jeden takto krátký článek bylo průzkumů a čísel až dost.
Jak peníze i způsoby vedení rozpočtu zvládat a umět v nich chodit se zabýváme v rámci workshopu o vedení osobních financí, který pořádá služba Sociální rehabilitace Ligy vozíčkářů na adrese Bzenecká 23, Brno – Vinohrady.

Bc. Jan Dvořáček
sociální pracovník Sociální rehabilitace
mobil: +420 725 122 852
e-mail: jan.dvoracek@ligavozic.cz

honza

 

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*