Kolotoče, houpačky a srdce „nejen“ z perníku

14.5.2015

almavi©_Matej-web (41)Asi každý z nás si vzpomene na opojný pocit spojený s návštěvou poutě a jejích atrakcí. V Česku tou nejstarší, nejznámější a nejnavštěvovanější je bezesporu Matějská pouť v Praze, která letos slaví 420. jubileum. Stalo se již tradicí, že její organizátoři připraví na jedno z jarních pondělí oblíbený Den pro hendikepované děti. Již 24. ročník této oceňované charitativní akce připadl na 23. března 2015.

Již v ranních hodinách přístupové cesty k Výstavišti Holešovice prozrazovaly, že se na Matějské pouti chystá něco velkého. Na parkovišti se srocovalo množství autobusů plných dětí z různých dětských domovů, azylových domů či podobných zařízení a ústavů. Jiní přijeli vlakem, metrem či tramvajemi. Všichni měli jedno společné, toužili si vyzkoušet co nejvíce atrakcí a lákadel pouti, a to zcela zdarma. Úderem 11. hodiny vypuklo všeobecné veselí a trvalo bez přestávky až do pozdního odpoledne. Za nádherného slunečního počasí Matějská doslova praskala ve švech. Na většinu atrakcí se stály neuvěřitelné fronty včetně té největší, 90metrového Big Tower. Mnozí měli jasno už před vstupem na pouť.

aalmavi©_Matej-web (37)almavi©_Matej-web (32)

Adrenalinové orgie
Nejdelší fronty „náctiletých“ se tvořily u holandských atrakcí, kterých zde bylo nespočet. Například 16letý vozíčkář Vráťa z Loun měl jasno hned od začátku. „Miluji adrenalin, a tak se nejvíc těším na volný pád z 80 metrů Big Tower, pak si dám 50 m vysoký řetízkový kolotoč Caroussel a jestli to můj žaludek vydrží, pokusím se ještě o 60 m dlouhé rameno Booster.“ Při loučení jsme si slíbili, že za tři hodiny budeme u Křižíkovy fontány. A stalo se. Vráťa byl unešený (i když měl barvu zelených jablek) a hned líčil své zážitky: „Na Tower mě táta z vozíku donesl a po přikurtování jsem si připadal jak kosmonaut. Asi nejhezčí bylo vidět Prahu z ptačí perspektivy. Nejdříve vás to vytáhne asi do 80 metrů, pak vás svezou několikrát dokola a poté přijde šílenej šupec volným pádem dolů. Tvrdí, že jde o přetížení 4,5 G, ale je to taková rychlost, že se člověk nestačí nadechnout a je dole. Dělalo se mi trochu špatně z té výšky, asi jsem se neměl dívat pod nohy,“ s jiskrou v oku vychrlil bezprostřední pocity Vráťa, a pokračoval: „Pak jsem potkal kamaráda Tomáše z Mostu. Svorně jsme zamířili k prý nejhrozivější atrakci – Booster s přetížením 4G. Než si člověk zvykne, že to s vámi točí sem tam, je to trochu šok. Pak to nabralo rychlost a sedačka se v gravitaci otáčela vzhůru nohama a člověk letí po hlavě dolů. Oba jsme řvali, co nám hlasivky stačily. Největší adrenalin. Fakt super zážitek!“
aNahoru, dolů a kolem dokola
Lucka z Prachatic se odvážila s maminkou na horskou dráhu: „Je to letos moje první atrakce a moc jsem se na ní těšila, ale prodírat se tím davem ve frontě bylo opravdu náročné. Jsem ráda, že zase sedím ve svém vozíku.“ Mirka, vychovatelka z pražského Jedličkova ústavu, přijela spolu s asistenty se 4 vozíčkáři a 1 dívkou o berlích. „Osobně jsem zde poprvé, ale naši klienti sem jezdí pravidelně. Je zde strašně lidí a trochu se mi nechce věřit, že sem všichni ´patří´. Čekáme nyní na našeho asistenta, který se právě s dalším z vozíčkářů točí na Break dance, snad to zvládne.“ Plzeňáci, 9letí Jakub, Štefan a Ondřej, jeden druhého překřikovali: „Nejdříve půjdeme na horskou dráhu“, „Nééé, slíbili jsme si, že nejdříve zajdeme do strašidelného zámku a do domu smíchu“, „To není pravda, přeci půjdeme na řetízkáč“. Nakonec vše musela rozhodnout vychovatelka Jana, která zamířila na autodrom, čímž si všechny kluky hned získala. Těm nejmenším byly určeny další atrakce, jako jsou například autíčka, malé řetízkové kolotoče, vláčky, skákací hrady, jízda na poníkovi, či nafukovací koule. Dlouhé fronty se tvořily u všech atrakcí, jejich obsluhy často nestíhaly. Šestiletá vozíčkářka Maruška z Kolína mi prozradila: „Hrozně moc se mi tu líbí.  Už jsem se svezla na řetízkovém kolotoči, kámoška mě zhoupla na houpačce a teď jsme s mamkou bouraly na autíčkách a ještě chci stihnout vláček, nebo plavbu na žábě.“ Další vozíčkáře jsem načapala u Lochnesky. Byli součástí velké party více než 30 dětí, které dorazily z Krušných hor, konkrétně z Domova Kovářská, kde žijí pospolu děti s mentálním, tělesným či sluchovým postižením. A že se na Matějskou moc těšily, ukazují jejich tváře z fotografií, které mluví za vše!
a a a
Srdce z pouti a cukrová vata
Kluci z domova Kopretina Černovice u Tábora si Matějskou užívali po svém. Dostali nějakou tu dobrotu v podobě tureckého medu, či peprmintového pendreku. Jejich vychovatelka mi prozradila: „Jezdíme sem s klienty každý rok a pokaždé se moc těšíme. Je zde nenapodobitelná atmosféra a všichni mají dobrou náladu. Osobně jsem tu asi po patnácté, a tak srovnávám. Snad jsem tu ještě nezažila takový šílený nával, ale možná je to tím nádherným počasím. Mám jen trochu obavy, že ne všichni sem opravdu patří. Potkáte tu spousty rodin s dětmi, kterým evidentně nic neschází, prodíráte se davem puberťáků, kteří si někdy na úkor hendikepovaných neberou moc servítky. Osobně bych v podmínkách organizátorů přitvrdila, vždyť natisknout si ´nějakou´ vizitku dnes umí každý. Byla by škoda, kdyby naši klienti o tak krásný zážitek přišli.“ Musím tomuto názoru dát zapravdu. Nedalo mi to, a několika skupinek „náctiletých“ jsem se zeptala, z jakého domova přijeli, případně s kým tady jsou. Odpověď žádná, jen potutelný smích. Na klopách měli udělanou vizitku s Klokánkem (doma mi to nedalo, podle loga to byla stejnojmenná prodejna s kočárky). Škoda!
a almavi©_Matej-web (33) a
Cirkus a mořské ryby
V Průmyslovém paláci nás překvapili dva aktéři Cirkusu Žlutá Karamela. Pro nejmenší sehráli dvě veselé hrátky, kde se dalo vyzkoušet cirkusové umění na vlastní kůži. Byli mi povědomí. Když po představení hendikepovaným nafukovali na památku zvířátka z balónků, vzpomněla jsem si, že je znám pod přezdívkou Klistýra pestrá a Archibald z nemocnice v Motole, kde na dětském oddělení dělají zdravotní klauny.
Holešovické Výstaviště nabídlo i další atrakci, a to bezplatnou návštěvu Mořského světa, plného pestrobarevných korálových útesů, sasanek, medúz a především žraloků a dalších mořských ryb, který návštěvníkům nabízí úžasný pohled z hlubin.
a almavi©_Matej-web (16)
“Nesmrtelný“ Michal David
Po třetí odpoledne atrakce utichly, ale den pro handicapované tím neskončil. Na zaplněné Křižíkově fontáně roztleskal, roztančil a rozezpíval přítomné známý zpěvák a skladatel Michal David, následován mažoretkami či zpěvákem Janem Kalouskem a dalšími muzikálovými hvězdami z divadel Hybernia a Brodway. Během jejich vystoupení z obrovských pytlů dobrovolníci do hlediště házeli plyšáky a další drobné dárky a dobroty.
Na závěr se jistě sluší poděkovat organizátorům, které reprezentoval Václav Kočka.
Kdo na šťastný pondělek zavítal, určitě nelitoval!

Alexandra M. Videmannová
Foto: autorka

almavi©_Matej-web (29)a almavi©_Matej-web (30)

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*