Jaká byla Rugbymania 2016

21.11.2016

192_rugbymania1

To nejlepší, co evropské rugby vozíčkářů nabízí, se opět sešlo v Praze v rámci Rugbymanie. Tento tradiční turnaj vznikl již v roce 1998 a postupně se rozrost ve velkolepou přehlídku tohoto velmi oblíbeného kolektivního sportu. I letošní ročník nabídl mnoho atraktivních zápasů, ze kterých vyšel vítězně dánský tým Danish Dynamite.

Ve dvou ligách se střetli rugbysté z Dánska, Francie, Velké Británie, Nizozemí, Německa, Švýcarska, Polska, Maďarska, Řecka a stejně jako loni přijel i tým Santer Rio Rugby z Brazílie. Hráči z těchto zemí pak tvořili 16 ragbyových týmů vozíčkářů, z čehož v první lize se mezi sebou utkalo 10 týmů a v druhé lize 6 týmů. Každý z týmů může mít na soupisce maximálně 12 hráčů, z nichž na hřišti jsou čtyři. Každý hráč je bodově ohodnocen dle typu a rozsahu postižení od 0,5 do 3,5 a bodový součet hráčů na hřišti může být maximálně 8. Hráči na hřišti se pak mohou střídat dle pravidel a bodového součtu. Hrací doba je 4 x 8 minut a vítězí tým, který dá více gólů. Na obou stranách hřiště jsou mezo dvěma kužely označeno brankoviště, jehož středovou brankovou čarou musí hráč projet alespoň dvěma koly s míčem plně pod kontrolou.
189d_rugbymania

Do obou lig zasáhly i čeští hráči, když ve druhé lize tým Prague Robots obsadil konečné 4. místo a smíšenému mezinárodnímu týmu Maniacs se bohužel nepodařilo obhájit loňské třetí místo a i přes  velké výkony nakonec skončili pátí. Tento mezinárodní tým tvořilo pět českých rugbystů, jedna Američanka a po dvou hráčích z Francie a Belgie. Ti zvítězili nad německým týmem Germany Development a porazili i britský celek GB Talented. Naopak se jim zcela nevydařil zápas s britským týmem Avengers. Velkou šanci neměli ani v zápase s týmem Les Mosquetaries, který tvořila osvědčená a sehranná reprezentace Francie. Maniacs, hrající ve složení David Lukeš, Petr Oppenauer, Jiří Pleško, Jaroslav Filsák, Filip Varzoň, Sebastien Lhuissier, Raf Hendrix, Bruno Bosnjak a  Emily Shryock se o konečné páté místo utkali s holandským týmem Flying Dutchmen, kteří předvedli výborný výkon, ale na Maniacs neměli.
Stejně jako vloni, měla 1. liga turnaje své zázemí ve Sportovní hale Jedenáctka na Jižním Městě a 2. liga sehrála svá utkání v hale TJ Boheminas na Hagiboru. Turnaj rozhodcovala skoro dvacítka mezinárodních rozhodčích a více než třicítka stolkových rozhodčích.

V druhé lize nakonec ve finále zvítězil polský tým Four Kings, který porazil dánský celek Aarhus Burnouts. O bronz se utkali naši Prague Robots s maďarským týmem Wild Boars. Na našich se projevilo trochu zklamání z nepostupu do finále, ale i přes prohru a zisk pouze bramborových medailí je třeba pochválit tým za odvahu, že zařadila na palubovku i několik nových hráčů, kteří si tak mohli ochutnat velikost tohoto turnaje a načerpat zkušenosti.  

189c_rugbymaniaRugbymanií za 18 let existence prošli nejlepší ragbisté Evropy a jak mi řekl David Lukeš, jeho příprava a organizace trvá skoro půl roku a je čím dále tím náročnější a složitější. Zařizuje se plánování logistiky, ubytování až po časové harmonogramy tréninků a zápasů až po streamy na YouTube. Je to vždy složitější a vyčerpávající. Odměnou jsou ale vynikající zápasy a spokojenost všech účastníků. Právě proto má tento turnaj již v kalendáři IWRF své místo a turnaj jako takový má ve světě své jméno. Za úspěchem turnaje patří velký dík především hlavnímu organizátorovi turnaje a hráči týmu Maniacs Davidu Lukešovi, kterému sekundoval další z rugbystů tohoto týmu Jiří Pleško a Radka Kučírková, předsedkyně ČSTPS. Je třeba vyzdvihnout i řadu dobrovolníků, bez jejichž pomoci by se turnaj takového rozsahu a kvality jen těžko uskutečnil.
Jediné, co turnaji chybí, jsou bohužel diváci. V pátek, kdy jsem turnaj navštívila osobně, sledovala úchvatné umění hráčů pouhá necelá dvacítka diváků. Jak se o přestávce ukázalo, byla složena z převážně rodinnými příslušníky hráčů.

Na závěr snad jen připomenutí, že Rugbymania je veliký turnaj, který čerpá z historie tohoto sportu, který se v ČR rozvíjí od roku 1993, kdy byl založen první sportovní klub SK Quadru Fit Hradec Králové.  Reprezentace ČR se poprvé zúčastnila v roce 1996 World Wheelchair Games, které se konaly ve Stoke Mandeville (Velká Británie), v kolébce paralympijského sportu. Ragby vozíčkářů je jednou z mála kolektivních her pro osoby s těžkým tělesným postižením, která vznikla v sedmdesátých letech v Kanadě a jedná se o kombinaci basketbalu, ragby a hokeje. Název sportu se vyvíjel od původního Murderball, přes Quadrugby až k dnešnímu Wheelchair Rugby. První mistrovství světa se konalo v roce 1995, v roce 1996 byl sport představen na Paralympijských hrách v Atlantě a v roce 2000 bylo ragby vozíčkářů plnohodnotným sportem na Paralympijských hrách v Sydney. České týmy by jistě do svých řad přivítali i nové hráče, kteří by s touto hrou zažili mnoho adrenalinu. Stačí se poohlédnout na stránkách Českého ragbyového svazu vozíčkářů http://www.crsv.cz/, kde zájemci naleznou veškeré potřebné informace.

Ragbymania 2016
1. liga
1. DANISH DYNAMITE (DNK)
2. LES MOUSQUETAIRES (FRA)
3. AVENGERS (GBR)
4. EUROPEAN GIANTS (EU)
5. MANIACS (EU)
6. FLYING DUTCHMEN (NED)
7. GERMANY (GER)
8. GB TALENTED (GBR)
9. SWITZERLAND (SUI)
10. GERMANY DEVELOPMENT (GER)

2. liga
1. FOUR KINGS (POL)
2. AARHUS BURNOUTS (DNK)
3. WILD BOARS (HUN)
4. PRAGUE ROBOTS (CZE)
5. RIO SANTER RUGBY (BRA)
6. GREECE (GRE)

Nejlepší hráči 1. ligy
Adrien Chalmin – LES MOUSQUETAIRES (typ a rozsah postižení 0,5)
Alan Lynch – EUROPEAN GIANTS (1)
Cedric Nankin – LES MOUSQUETAIRES (1,5)
Gavin Walker – AVENGERS (2)
Daniel Dawoud – GB TALENTED (2,5)
Jonathan Hivernat – LES MOUSQUETAIRES (3,0-3,5)

Nejlepší hráči 2. Ligy
Dominik Rymer – FOUR KINGS (typ a rozsah postižení 0,5-1)
Mikel Schöttel – AARHUS BURNOUTS (1,5-2)
Eduardo Mayr – RIO SANTER RUGBY (2,5-3,5)
MPV – Sebastian Frederiksen – DANISH DYNAMITE
Best Refferee – Sylwia Sekowska

Alexandra M. Videmannová
Foto: rugbymania

Další informace a výsledky naleznete na https://www.facebook.com/rugbymania.cz

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*