Parkování na místech vyhrazených pro OZP (místa označená znakem vozíčkáře) je ve všech parkovacích zónách zdarma bez omezení doby parkování, není nutné se registrovat přes platební automat; rozmístění vyhrazených parkovacích míst naleznete zde – https://www.parkovanivbrne.cz/mapa/ – kliknout na ikonku vozíčkáře v menu vlevo.

  • Pokud parkujete na místech vyhrazených pro OZP, je potřeba umístit parkovací průkaz OZP viditelně za okno.
  • Pro vjezd do historického centra města (zóna 1-01) je třeba si vyřídit parkovací oprávnění.

 

Parkovací oprávnění pro OZP
Parkovací oprávnění lze vyřídit osobně na kontaktním pracovišti v ulici Zvonařka 5 nebo online přes osobní stránky uživatele – OSU (vyřizují se vyplněním žádosti o zřízení účtu a odesláním běžným e-mailem na parkovanivbrne@brno.cz, návod na ovládání OSU najdete zde – https://www.parkovanivbrne.cz/dokumenty/navody-8#32).

S neověřenou plnou mocí a potřebnými dokumenty lze pověřit kohokoliv, aby oprávnění vyřídil v zastoupení. Vyřízení parkovacího oprávnění je zdarma.

K vyřízení oprávnění je potřeba předložit tyto dokumenty:

  • občanský průkaz nebo cestovní pas
  • průkaz OZP označený symbolem ZTP nebo ZTP/P
  • parkovací průkaz osoby se zdravotním postižením

Parkování a vjezd do historického centra pro držitele průkazu ZTP
V případě parkování mimo místa vyhrazená pro OZP (lze kdekoliv mimo historické centrum) je nutné uhradit poplatek za parkování dle dané zóny a platného ceníku.

Oprávnění pro vjezd do historického centra je platné v celé oblasti 1-01 (v celém historickém centru), vjezd je s tímto oprávnění povolen do všech podoblastí.

Parkovat lze v oblasti 1-01 pouze na parkovacích místech vyhrazených pro OZP, mimo tato vyhrazená místa tedy v oblasti 1-01 parkovat nemůžete ani pokud máte vyřízeno oprávnění pro vjezd do této oblasti.

Parkování a vjezd do historického centra pro držitele průkazu ZTP/P
V pracovní dny mají držitelé průkazu ZTP/P a parkovacího oprávnění možnost jednou za kalendářní den v jedné oblasti parkovat 3 hodiny zdarma i mimo vyhrazená parkovací místa pro OZP; o víkendech a svátcích lze parkovat zdarma po celý den.

Oprávnění je platné v celé oblasti 1-01 (v celém historickém centru), vjezd je s tímto oprávnění povolen do všech podoblastí, parkovat můžete i mimo vyhrazená parkovací místa pro OZP (tedy na místech pro rezidenty či abonenty).

Pozor! Musíte mít zadanou registrační značku vozidla, kterou si můžete měnit podle toho, které vozidlo zrovna využíváte.