IWAS World Games 2015 – 6 medailí

12.10.2015

162c_IWAS World Games 2015Celkem 16 sportovců ČSTPS startovalo v plavání a jeden z nich se pilotně zúčastnil i soutěže v páce. Plavci přivezli 6 medailí. Zlato získali Tomáš Hlavinka na 50m prsa a Vendula Dušková na 100m volný způsob, která se ještě navíc ozdobila 2x stříbrem na 100m prsa a 400m volný způsob. Bronz ve výborném čase vybojovala Anežka Floriánková (100m znak). Bronz Víti Šaška na 200m polohový závod byl spíše utrpěnou medailí, poněvadž plavci se v jeho třídě SM6 sešli pouze 3 a překvapivě dostali všichni medaili.
Záplava osobních rekordů a především soudržná účast velmi pestře složeného týmu charakterizovala naši účast na Hrách. Startovní pole v páce rozšířil Petr Štefan, kterému se nepodařilo ze základního kola postoupit ani na levou, ani na pravou ruku. Bylo to cenné střetnutí s kavkazskou a ruskou realitou. „Situaci nám komplikuje pouze dvoukolejnost ve sportu tělesně postižených v ČR, ale doufám ve velice brzké sjednocení obou organizací pro tělesně postižené. Po obnovení jednoty by účast na soutěžích tohoto typu a především finanční podpora všech sportů měla být rozhodně kvalitnější. I tak považuji výpravu za úspěšnou a 13. místo v hodnocení zemí to dokladuje“, hodnotí Hry Radka Kučírková, předsedkyně ČSTPS.

162_IWAS World Games 2015

„Šlo o cenný ostrý test pro plavce aspirující na účast na Paralympiádě v Riu a zároveň šlo o závodní zahraniční premiéru pro plavce z rozvojového programu. Obojí naplnilo vrchovatě svůj účel a potvrdilo kvalitu dlouholetého programu KONTAKTU bB“, dodává šéftrenér plavání Jan Nevrkla.

Součástí her byla valná hromada IWAS. ČSTPS zůstává i nadále řádným členem IWAS a představil delegátům valné hromady návrh na sloučení ČSTPS do ČATHS, který by ukončil již jedenáct let trvající dvoukolejnost ve sportu tělesně postižených a převedl by automaticky členství v IWAS na ČATHS. ČSTPS doufá v brzké sloučení obou organizací pro sport tělesně postižených.

162b_IWAS World Games 2015
Mgr. Radka Kučírková, předsedkyně
Český svaz tělesně postižených sportovců
Foto: archiv ČSTPS

Poznámka: IWAS (International Wheelchair and Amputee Spots Federation), mezinárodní organizace pro sportovce s tělesným postižením je zakládajícím členem Mezinárodního paralympijského výboru. Historie mezinárodních soutěží sahá do roku 1948, kdy v britském Stoke Mandeville zahájil Sir. Ludwig Guttmann ve stejný den jako Olympijské hry první mezinárodní závody ve více sportech pro tělesně postižené. Stoke Mandeville je tak kolébkou sportu osob s tělesným postižením. ČSTPS je dlouholetým řádným členem IWAS (dříve ISMWSF – pro vozíčkáře a ISOD – pro stojící), pravidelně se účastní Světových her jak dospělých, tak juniorů a též na území ČR tyto mezinárodní závody pořádá.

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*