Evropští ragbisté „řádili“ v Praze

21.4.2015

61_ME-rugby- (4)Poprvé v historii Praha hostila Mistrovství Evropy v ragby vozíčkářů divize B. Šampionátu se zúčastnilo 8 evropských týmů, včetně české reprezentace. Mimo jasné favority z Francie a Irska, přijely týmy z Itálie, Švýcarska, Polska, Rakouska a také nováček soutěže hráči z Ruska. Naši skončili nakonec pátí.

Nešťastná prohra s Polskem
Domácí tým pod vedením kapitána Petra Oppenauera bohužel nedotáhl úvodní pondělní zápas s Polskem do vítězného konce, když prohrál až v prodloužení 48 : 49. Bylo jasné, jak moc důležitý to byl zápas a jak tento výsledek rozhodl a ovlivnil dalším průběhu ME pro naše barvy. Jak se následně ukázalo, náš tým se touto prohrou připravil o možnost postupu mezi 4 nejlepší týmy, které bojovaly nejen o postup do divize A, ale i zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. Český tým s Polskem bojoval takřka o každý míč i centimetr palubovky až do posledních vteřin. Divákům týmy předvedly urputný a nervy drásající výkon. Každé držení a chytání protihráče bylo označeno za faul, každý protiútok soupeřů se naši pokoušeli zastavit nárazem a zablokováním speciálních ragbyových vozíků, na kterých bylo již znát spousty “zářezů“ z prošlých bitev. Češi třináct vteřin před koncem základní hrací doby těsně prohrávali, ale díky vyrovnávacímu bodu Aleše Kisého se utkání dostalo do prodloužení. V tom však byli šťastnější reprezentanti Polska, kteří ukázali větší zkušenost a vhodným taktizováním pět vteřin před koncem rozhodli o těsné výhře 49:48. V hale byla bitva o vítězství nejen na palubovce, ale i v bouřlivě fandícím diváckém osazení. Zvláště polský tým přivezl dost hlasité fandy, kteří měli nacvičených několik chorálů, díky nimž nebyly slyšet ani povely ze střídačky.

O hodnocení smolného zápasu jsem požádala hrajícího trenéra Davida Lukeše: „Poláci jsou silným týmem, který má nesmírně velkou hráčskou základnu. Mají tak možnost z čeho vybírat a na zápase to bylo znát. Celý zápas sehrála naše nejsilnější čtyřka ve složení Oppenauer (C), Filsák, Kisý a Vartoň a tři čtvrtě zápasu to vypadalo nadějně. I když jsme se drželi až do konce, v závěru nám přeci jen docházely síly. Dvě vteřiny před závěrečným hvizdem čtvrté čtvrtiny svítil na ukazateli nerozhodný stav 44:44. Do posledních tří minut prodloužení jsme zmobilizovali všechny své síly, ale nestačilo to. Náš výběr po vyhraném vhazování hru mohl v pohodě dotáhnout do vítězného konce, ale tomu nakonec nepřála ani rozhodčí, zkušená Ulrica Ulfson ze Švédska, která neuznala naši regulérní branku. Na konci už nás mohla zachránit jen lepší práce s timeouty, ale taktický pokyn z lavičky nebylo možné v atmosféře, která byla vskutku bouřlivá, udělit. Polsko naopak využilo svůj timeout  bravurně a zápas vyhrálo o bod. Naším snem byl boj o bronz, ale takto se nám to značně zkomplikovalo. Nedá se nic dělat, více ze sebe jen těžko vyždímáme. Na nešťastnou prohru musíme zapomenout a do dalších zápasů jít opět naplno. Teď musíme zapnout a oba následující zápasy vyhrát.“
Mistrovství Evropy tak odstartovalo fantastickým zápasem, kde bohužel naši tahali za kratší konec. Přesto to byl zápas, který ukázal české ragby v tom nejlepším světle. Diváci si přišli na své a naopak hráči podpora divácké kulisy hnala k maximálním výkonům.

61_ME-rugby- (11) 61_ME-rugby- (14) 61_ME-rugby- (9)
  “Povinná“ výhra nad Ruskem
V úterý měla naše reprezentace podstatně jednodušší úkol, porazit nováčky soutěže – Ruskou reprezentaci. Na tomto týmu bylo znát, že je na první velké akci. Hráči dělali mnoho chyb a přijeli spíše nabírat zkušenosti a okoukat tréninkové metody těch nejlepších týmů. Byla na nich vidět velká snaha rychle se učit a pokusit se načerpané zkušenosti vnést i do zápasu s naší reprezentací. Celý zápas proběhl jasně v naší režii a Česko zvítězilo jasným poměrem 47:32.
Hrající trenér David Lukeš zápas shrnul slovy: „Šlo spíše o zápas z povinnosti, který dal alespoň příležitost ke hře hráčům z lavičky. Do zápasu jsme nastoupili od začátku pouze s jedním hráčem základní sestavy, Filipem Vartoněm, který na svém premiérovém mistrovství předvádí opravdu úžasné výkony a jsem na něj hrdý. Věřím, že v budoucnu dovede reprezentaci k mnohem vyšším metám. Filipa doplnili ještě Jiří Pleško, Jiří Dvořák a Milop Bouška, který na rozdíl od Filipa pamatuje téměř všechna ME, které Česko ve své historii odehrálo. Reprezentaci opustil kvůli povinnostem Jan Povýšil, který jel naši republiku reprezentovat na plavecké závody do Berlína. Zítra nás čeká volný den a veškerá koncentrace bude směřována ke čtvrtečnímu zápasu se Švýcarskem.“

Medaile se vzdálila
Jakákoliv čtvrteční výhra nad týmem Švýcarska by znamenala postup do semifinále. Výhra o více než tři body by naše vynesla dokonce na první místo ve skupině. Naši borci se soustředili na kvalitní předzápasovou přípravu. Rozehřívání, rozjížďky, přihrávky, blokování … Realizační tým pracoval bez sebemenší chybičky a trenér se plně soustředil na následující taktickou bitvu trvající většinou hodinu a půl. Je děsivé vedro, naši chystají lavičku, přidávají větráky, holky odnáším klukům pití i na trestnou lavici. Předcházející atmosféra zápasu Irsko Francie byla úžasná a doufali jsme, že až budou hrát naši chlapi, tak si všichni v hale vykřičíme hlasivky. Trenér před zápasem: „Po očku sledujeme znuděné obličeje Švýcarů.  To, že tento tým dokážeme porazit, jsme věděli všichni, v rámci Champions league na kolínském Bernd Best Tournament se nám to před dvěma týdny podařilo. Snad to vyjde i tentokrát.“
Po několika minutách je ale jasné, že tentokrát to tak jednoduché nebude. Po pár minutách se objevily první chyby našich hráčů, které znamenaly odskok Švýcarů o 3 body. Ti hráli naprosto s klidem, neztratili snad jediný míč. Naši nebyli schopni až do třetí části hry najít recept na jejich dokonalou obranu brankoviště a skóre ve prospěch Švýcarů narůstalo. David Lukeš komentoval zápas slovy: „Musím říci, že dnes byla na týmu vidět nervozita a možná únava z horka. Prožívají to ale všechny týmy a tak není nač se vymlouvat. Mnou vydané pokyny z lavičky tým nedodržoval a rozdíl gólů mohl být ještě větším propadem nebýt nejlepšího hráče Filipa Vartoně. Ale ani on nebyl spokojený se svou hrou a požádal o střídání. Na tým dolehla deka, a i když se všichni snažili, prostě to nebylo ono. V průběhu hry jsme zkoušeli střídat a změnit taktiku hry, ale na menší gólový rozdíl jsme se nebyli schopni posunout. Nastal čas, aby dostali příležitost i hráči z lavičky. Snad se zítra probudíme do lepšího dne a s Itálií se popereme lépe než se Švýcary.“ Konečné skóre zápasu vyznělo jasně ve prospěch švýcarského týmu 46:37 a znamenal konec medailovým ambicím.

61_ME-rugby- (5) 61_ME-rugby- (2) 61_ME-rugby- (6)
  Boj s Itálií
Naše kluky čekalo dohrát turnaj se ctí a nebyl to zrovna lehký úkol. Někteří reprezentanti byli trochu zklamaní, že se jim medailový sen rozplynul a bylo těžké je opětně motivovat k dalším důležitým zápasům. V pátek Češi dostali do křížových bojů Itálii, v sobotu je čekal dle výsledků i ostatních zápasů pravděpodobně zápas o 5. místo s Rakouskem. Italům jsme měli co vracet, neboť nás na posledním ME porazili právě v souboji o předposlední místo. David Lukeš, dal od samotného začátku příležitost hráčům z lavičky, což velmi vyrovnalo a zatraktivnilo hru. Nicméně divákům tak připravil infarktové stavy, kdy se bodový stav nepřetržitě přeléval z jedné strany na druhou. Italové hráli velice kvalitní a hezký zápas. Postupně se dostávali do vedení a po naší chybě v předposlední části hry odskočili na rozdíl dvou gólů. Předsedkyně Českého svazu tělesně postižených sportovců Radka Kučírková, která byla během turnaje i mimo něj doslova na roztrhání, mne ale uklidňovala: „Neboj, pak tam vlítnou naše jedničky a rozdrtí je.“ Poslední část hry však byla velmi nervózní. Pro Českou reprezentaci by prohra znamenala pouze hru o předposlední místo a hlavně propad do divize C. Chvílemi bylo v hale naprosté ticho, což bylo poprvé, kdy šlo opravdu do tuhého. Naštěstí naše reprezentace změnila v závěru poslední části hry obranu, nepustila Italy do útoků a donutila je 3x za sebou chybovat a ztratit míč. Poslední minuty hry komentoval trenér slovy: „Krátký propad hry Itálie, která jinak sehrála opravdu skvělý zápas, znamenal konečně vedení naší reprezentace o jedinou branku. Vedení jsme nakonec udrželi až do konce a zápas obrátili ve svůj prospěch na konečné skóre 43:40.
61_ME-rugby- (18) 61_ME-rugby- (15) 61_ME-rugby- (16)
Páté až osmé místo?  Sobotu odstartoval ranní zápas mezi Itálii a Ruskem o poslední a předposlední místo. Rusko bylo na své první sankcionované akci IWRF a podařilo se mu zopakovat dobrý výkon proti Itálii z loňského turnaje Six Nations, i když do poloviny zápasu prohrávali, dobrým výkonem svých vysokobodových hráčů nakonec zápas otočili a porazili Itálii 47:44. V následujícím zápase se představili naši proti Rakousku. „Dobrý začátek zápasu a odskok o pět branek byl vystřídaný sérií chyb, které znamenaly přiblížení hráčů Rakouska na rozdíl jediného gólu. V tomto zápase jsme více střídali hráče základní sestavy, tak abychom udrželi tempo zápasu. Neproměněný gól v závěru zápasu znamenal vyrovnání Rakušanů a tento týden další prodloužení pro Českou reprezentaci. Naštěstí se nám díky dobré obraně podařilo vyhrát dva míče za sebou a rozebrat rakouskou hru. Nakonec jsme vyhráli 53:51,“ zhodnotil poslední zápas Čechů hrající trenér David Lukeš.

Medailové bitvy

Zápas o bronz se lépe vydařil přemožitelům českého týmu – Švýcarům, především díky dobrému napadání hráčů v poli a také skvělou obranou vlastního brankoviště. Polsko si možná netakticky vybralo v první části skoro všechny timeouty. Ve druhé části zápasu pak začali propadat i bodově. Konečný stav zápasu pak vyzněl jednoznačně ve prospěch Švýcarska, které porazilo Polsko 42:35 a odváží si bronzové medaile.
Finále přineslo pro diváky velice atraktivní a napínavé střetnutí mezi Francií a Irskem. Šlo o velký souboj nejlepších hráčů turnaje a velkých rychlíků, kteří měli na svých kontech nejvíce bodů, jmenovitě irského Thomase Moylena a francouzského Ryadhema Sallemana. Zápas lépe začalo Irsko a vedlo celou první polovinu. Ve třetí části hry se projevila menší zkušenost Irů, včetně několika hrubých taktických chyb, což bravurně zvládli Francouzi, kteří vše podpořili kvalitnější lavičkou náhradníků, kteří týmu dávají možnost lépe střídat vyrovnané sestavy. Šťastnější nakonec odjíždí Francouzi, kteří oslavili zlato a jasné vítězství 56:48. Právě postupem do finále si navíc společně oba týmy zajistily postup do A-skupiny mistrovství Evropy, které se má konat ve Finsku v září.

Nezbývá než poděkovat všem, kteří se aktivně podíleli na tak rozsáhlé akci, jakým Mistrovství Evropy bylo. Slova chvály patří především organizátorům turnaje, Českému ragbyovému svazu vozíčkářů, který je členem Českého svazu tělesně postižených sportovců a je mezinárodně zastřešen International Wheelchair Rugby Federation, neboť podle ohlasů na IWRF.com je znát, že si s turnajem v Praze poradili na jedničku s hvězdičkou.

61_ME-rugby- (8) 61_ME-rugby- (1)Konečné pořadí IWRF ECWR divize B:

  1. Francie (5 výher – 0 proher)
  2. Irsko (3-2)
  3. Švýcarsko (4-1)
  4. Polsko (2-3)
  5. Česká republika (3-2)
  6. Rakousko (2-3)
  7. Rusko (1-4)
  8. Itálie (0-5)

Nejlepší hráči ME:
0.5 – John McCarthy – Irsko
1.0 – Adrian Moser – Švýcarsko
1.5 – Petr Oppenauer – Czech Republic
2.0 – Rafal Rocki – Polsko
2.5 – Jeremy Jenal – Švýcarsko
3.0 – Jonathan Hivernat – Francie
3.5 – Thomas Moylan – Irsko

MVP – Allan Lynch – Irsko
Fan Favorite – Roman Zechmeister – Rakousko
Nejlepší rozhodčí – Kevin Bowie – Kanada

Další informace a přehled výsledků jednotlivých zápasů naleznete na: www.crsv.cz, www.ecwrb.com

Zpracovala: Alexandra M. Videmannová s velkou pomocí Davida Lukeše
Foto: autorka

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*