Dobrovolníci umožňují ten pravý, pestrý život

6.5.2019

Sblížení světů, potřebná pomoc, zážitky a dobrý pocit. To vše s sebou přináší přímá dobrovolná pomoc lidem s hendikepem. Dobrovolníci jsou silnou oporou Ligy už několik let, pomáhají nám s akcemi, úklidem, administrativou, učí nás novým dovednostem… Nově je ale zájemce vysíláme do terénu, do domácností či k doprovodům lidí se zdravotním postižením, k našim klientům. Jsme na začátku, získáváme zkušenosti. 

„Ono vůbec sehnat placeného asistenta je oříšek. Fluktuace je u nás snad nekončícím příběhem. O to náročnější je sehnat dobrovolníka – superhrdinu, který by ve svém volném čase docházel ke klientovi. Možná právě proto dobrovolnických sil u nás v asistenci využilo doposud jen pár uživatelů, snad dva, tři. Jednalo se spíš o zábavné, kulturní akce, doprovody na hokej, florbal, fotbal, šití, vyšívání, apod. Ti uživatelé, kteří se nějaké zajímavé události společně s dobrovolníkem zúčastnili, byli vždy nesmírně spokojeni,“ říká Veronika Štěpánová, sociální pracovnice z osobní asistence. 

Složitého úkolu se ale nebojí a spolupracuje s kolegyní Aničkou Dočkalovou na tom, aby se řada dobrovolníků u našich klientů rozrostla. Proč?

Kapacity služby jsou dlouhodobě naplněné, nezbývá čas na lehké asistence a doprovody. Ty ale umožňují lidem s hendikepem teprve ten pravý nezávislý život naplněný i něčím jiným, než jen základní sebeobsluhou. Jinak řečeno – dobrovolníci pomůžou lidem s hendikepem zažít i něco jiného, než jen cestu k lékaři, do školy, do práce či do obchodu. Můžou jim ukázat, že život je taky o něčem jiném, než jen o převlékání, toaletě, koupelně a úklidu. 

,,S Aničkou dáváme dohromady poptávku, jak by měl dobrovolník podle jednotlivých potřeb klientů vypadat. A taky sepisujeme, ke komu vlastně tyto superhrdiny hledáme. Čím podrobnější popis obsahu dobrovolnictví a jejich stran uživatele/ dobrovolníka, tím je sice jednodušší prvotní představa o dobrovolnictví, ale za to složitější hledání. Ukazuje se, že jak naši asistenti, tak i dobrovolníci jsou zkrátka superhrdinové! Takže, prosím, metr devadesát, hnědý vlasy, šedej kabát, černý gatě – jo a aby uměl dobře vařit! :-),“ pokračuje Veronika. 

Pomoc u klientů nebývá složitá, každý si může říct, co by rád dělal, jaké aktivity a jací klienti mu vyhovují. Stejně tak ale vyžaduje i přístup ze strany klientů dávku tolerance. Nevyužívají pomoc placeného školeného asistenta a bezpečné zázemí sociální služby, ale doprovod často málo zkušeného, ale zase o to nadšenějšího člověka. 

„Dobrovolník se nerovná asistent. Je to motivovaný člověk, který se ve svém volném čase dokáže plně věnovat uživateli (má však s námi podepsanou smlouvu dobrovolníka, je seznámen a poučen o tom, co to dobrovolničení znamená, co konkrétní klient potřebuje). Nezastává úkony přímé péče a není nucen do něčeho, co se mu příčí. Vždy je to na základě spolupráce, která je předem domluvena, a obě strany s ní plně souhlasí,“ potvrzuje Veronika. 

Těší se, společně s našimi čtyřmi desítkami klientů, na nové příběhy vzájemného obohacení a pomoci. Protože taková pomoc druhým se často ukazuje jako pomocí pro sebe sama. A o tom dobrovolničení je. Zjistěte to s námi.     

(ata)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*