Najděte přátele na cestySnad každému hendikepovanému na světě se někdy stalo, že vyrazil na místo propagované jako bezbariérové, ale realita byla zcela jiná. Z tohoto důvodu byl vytvořen nový portál a projekt Disway, který by měl vytvořit platformu pro výměnu informací mezi hendikepovanými.

Disway je unikátním projektem spojující funkce sociální sítě a databáze míst s informacemi o přístupnosti míst. Projekt Disway je sdílení informací o turisticky zajímavých místech nejen u nás, ale zejména ve světě, o jejich přístupnosti pro lidi s různými druhy postižení, ať už se jedná o vozíčkáře, nevidomé nebo neslyšící. Projekt vyvíjí tým vozíčkářů z České republiky, kterým jde především o propojování hendikepovaných cestovatelů.

Disway je komunita lidí, kteří nechtějí strávit celý život ve svém domě, ale chtějí poznat společně svět.

Vytvořte si svůj cestovatelský profil a informujte ostatní z komunity o dostupnosti míst, které znáte. Pomozte definovat svět, který bude přístupnější.

Cestování pro vozíčkáře a jinak postižené osoby je již mnoho let nejen snem, ale pomalu se stává i realitou. Ve světě i u nás rychle přibývá ubytovacích zařízení, hotelů, kulturních zařízení nebo cestovních společností, které podporují cestování hendikepovaných lidí. Bohužel se ale stává, že uváděné informace neodpovídají skutečnosti – a to je pro hendikepované velký problém.

Pro vozíčkáře je pak smutnou realitou, narazí-li na turistické cestě, určené lidem s omezeným pohybem, na schody či místo, kde není vhodné použít invalidní vozík. Cestovatelé se tak nemohou spoléhat jen na informace, které uvádějí provozovatelé v katalogu ubytování nebo na webových stránkách, ale spoléhají se zejména na informace, které získají od ostatních cestujících vozíčkářů.
,,Informace o bezbariérovosti jsou pro cestovatele – vozíčkáře velice důležité. Spolu s mojí maminkou jsme navštívily s vozíkem 25 zemí na 4 kontinentech, od USA, přes Brazílii, JAR, Indii, až po Thajsko. Jsem ráda, že mohu být součástí projektu Disway a pomoci tak ostatním cestovatelům prožít méně stresující dovolenou,“ doplňuje Marie Harcubová, známá cestovatelka a ambassadorka projektu Disway.

“Cestování je pro vozíčkáře rok od roku dostupnější, ale většina poskytovatelů služeb uvádí neúplné či nedostačující informace. Jistě v tom není zlý úmysl, prostě se nedokáží vžít do kůže člověka na vozíku a neumí si jeho potřeby představit. Proto jsme se rozhodli vybudovat Disway jako místo, kde vozíčkáři mohou sdílet zkušenosti a doporučení s ostatními cestovateli. Nejlepší Informace o přístupnosti získá vozíčkář od samotných vozíčkářů,” vysvětluje pozadí vzniku Jiří Maule, zakladatel projektu a vývojář v Good Sailors. “Věříme, že Disway pomůže hendikepovaným pohodlně cestovat a ušetří je nemilých překvapení. Zároveň věříme, že se najde dostatek partnerů, kteří podpoří vývoj a provoz tohoto projektu.”

Prvním, kdo projekt finančně podpořil, je Nadace Vodafone (www.nadacevodafone.cz) a tým Disway jedná s dalšími organizacemi, které projekt velmi zaujal.

Prvně bude projekt veřejně představen na konferenci INSPO 15. března v Kongresovém centru Praha. Bohužel na přihlášení na konferenci už je pozdě, pro naplnění kapacity sálu musela být dnes registrace ukončena. Všechny přednášky však budou nahrány a jejich videozáznamy budou vystaveny na stránkách www.inspo.cz

Máte zájem se do projektu zapojit?
Stále hledáme schopné spolupracovníky, kteří mohou pomoci se správou míst, vývojem, podporou na sociálních sítích. Neváhejte nás prosím kontaktovat.

Více informací naleznete na: http://disway.org
V českém jazyce: http://www.disway.org/cz
Zdroj: http://www.helpnet.cz/