Demonstrace: Vadí nám doplatky a dálka

25.3.2012

Demonstrovat proti zdravotnické reformě se v úterý 27. března chystá několik stovek lidí se zdravotním postižením. Chtějí tak poukázat na rekordně vysoké doplatky na léky, na které jsou často odkázaní, i na zvyšující se dojezdovou dobu k jednotlivým lékařům. Tuto reformu prosazuje v jednání ministerstvo zdravotnictví. K demonstraci vyzývá Národní rada osob se zdravotním postižením v symbolickou dobu 12.05, čili pět minut po dvanácté, účastníci se sejdou před budovou ministerstva zdravotnictví.

K demonstraci vyzývá i Svaz pacientů nebo Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Upozorňují na to, že se může stát, že pacient zaplatí na doplatku za léčiva i 2000 korun. Státní ústav pro kontrolu léčiv i podle informací svazu odstranil z webových stránek informaci o výši jednotlivých doplatků. Ti, kteří na léky nebudou mít peníze, mají smůlu, lékař může jejich další léčbu odmítnout.

Jak píše Mediafax, zdravotně postižení lidé nesouhlasí se zněním nařízení vlády, které od dubna dovolí, aby například diabetologie, ortopedie, fyzioterapie nebo rehabilitační služby byly dostupné pro všechny občany do 45 minut jízdy. Dále se navrhuje, aby se čas dojezdu do geriatrické ambulance nebo do ambulancí infekčního lékaře zvýšil na dvě hodiny. „Je to úplný nesmysl a vzhledem k tomu, že sanitní vozy jsou poskytovány pouze v minimálním rozsahu, tak tato oddělení jsou pro nás prakticky nedostupná,“ dodal pro Mediafax předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Více informací o organizaci demonstrace, hromadných odjezdech a požadavcích v otevřeném dopise, který bude výsledkem úterního setkání, najdete na webu NRZP.

(ata)

Share

No comments

  1. Pěkný den,
    proti těmto vládním nenormalitám,které vůči postiženým už předvedli a dále předvádějí,je třeba stálých demonstrací,jen jsem už přesvědčen,že boj s drábkonečasovými mlýny,je jako boj s větrnými mlýny,nebo jako“mlacení prazdné slámy“,každý jiný názor,který není z úst nečase,nebo drábka a spol,je nepřijatelný,špatný,prostě to jsou mocipáni a cítí se tak.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*