Cestovatelská síť DISWAY slouží nejen vozíčkářům, ale i nevidomým a neslyšícím

17.5.2015

– Představte si, že tento článek si právě začne číst člověk, který o projektu Disway nic neví. Zkuste ho v několika větách charakterizovat.
Disway je webová komunitní síť pro hendikepované cestovatele. Nabízí sdílení informací o turisticky zajímavých místech u nás i ve světě, o jejich přístupnosti pro lidi s různými druhy postižení, ať už jde o vozíčkáře, nevidomé, nebo neslyšící. Poskytujeme autentické a neanonymní zkušenosti hendikepovaných s konkrétním zajímavým místem.

 dw001 – Jak to funguje?
Uživatelé na síť vkládají místa, která navštívili a která doporučují nebo u kterých dokáží poradit ostatním. Mohou přímo vložit hodnocení nebo jen označit, že v daném místě byli. Kdo pak hledá zajímavě místo pro svůj výlet či dovolenou, může využít hodnocení nebo se přímo zeptat. Někomu stačí informace, na co se má připravit, co ho čeká. Jiný radši probere zkušenosti přímo s někým, kdo v daném místě byl.

Snažíme se těm, co se bojí cestovat, ukázat, že i s různými hendikepy se dá plnohodnotně cestovat. První myšlenka byla, aby Disway sloužil lidem s tělesným postižením, ale postupně jsme zjistili, že můžeme zpříjemnit cestování i neslyšícím a nevidomým. Vozíčkáře nejvíc zajímají údaje o přístupnosti místa. U lidí se zrakovým postižením jde spíš o zjednodušení cestování: například o informace, kde můžou využít hmatové schopnosti, model pro nevidomé, akustické majáky, vysílačky, vodící lajny, popisky v Braillově písmu atd. Uživatelé se sluchovým omezením pak hledají třeba informace, zda je prohlídka se znakovým výkladem.

– Co vás vedlo k vytvoření portálu?
04Byla to reakce na problémy při mé rodinné dovolené. Jak poznal asi každý hendikepovaný cestovatel, uváděné informace se hodně lišily od reality. Pro provozovatele, kteří jsou zdraví, je velice těžké posoudit, co je pro koho přístupné. Říkal jsem si, že je škoda, aby další vozíčkář prožíval stejné trable a neužil si plně dovolenou, když by stačilo si informace sdělovat a čerpat ze zkušeností a doporučení druhých. A tak mě napadlo vytvořit komunitní cestovatelskou síť, kde si lidé budou moci takové informace vyměňovat.

– Snaha o důkladné a objektivní mapování míst vhodných pro výlety a pobyty vozíčkářů je v Česku trendem posledních let. Specializovaná cestovka Bezbatour ověřuje, eviduje a vyhodnocuje přístupnost turisticky lákavých míst (včetně ubytovacích zařízení) pro vozíčkáře a zajišťuje jim cenově výhodné pobyty. Úspěch má VozejkMap České asociace paraplegiků: v této webové databázi už je skoro 8 tisíc ověřených míst dostupných vozíčkářům. Váš projekt je VozejkMapu na prvý pohled dost podobný. V čem se liší, co jiného nabízí?
Je skvělé, že postupně vzniká víc řešení pro cestování hendikepovaných. Každá ze zmíněných služeb však má úplně jiné cíle. Bezbatour je pro mě konečně cestovka, která pochopila, že dovolená pro hedikepované neznamená jen dovézt je do hotelu, který provozovatel udává jako bezbariérový, případně v něm už nějaký vozičkář byl a nestěžoval si, ale jde také o místa, která lze navštívit a něco tam prožít. Jako cestovka se zaměřuje na prověřená místa a cíleně na pořádání zájezdů.

Disway je určen hlavně cestovatelům, kteří si chtějí sami naplánovat celý výlet nebo dovolenou. Pro mnoho lidí je využití služeb cestovky drahé nebo si rádi stanovují vše sami… A my se jim snažíme poskytnout různé nabídky firem či organizací spojené s cestováním.

VozejkMap se snaží zmapovat vše přístupné v Česku, ať jde o autoservisy, úřady, bankomaty, či o památky. My s ním spolupracujeme: umožňujeme našim návštěvníkům používat jeho údaje, ale vzhledem k anonymitě jeho zdrojů se nemohou přímo zeptat na doporučení nebo případná varování. A nám jde hlavně o propojování samotných hendikepovaných cestovatelů a výměnu jejich zkušeností.

Aby mohli zájemci Disway využívat hned po jeho spuštění, začali jsme zaměřením na jednotlivé body. Právě proto mnoho lidí vnímá podobnost našeho portálu s VozejkMapem. Postupně se ale snažíme rozšiřovat komunikační funkce a zaměřovat se na další prvky, které zpříjemní cestování, jako například turistický průvodce po zajímavých místech bez bariér v různých zemích, plánovač cest a výletů či hledání přátel na cesty.

napadroku2014b

Disway vyhrál cenu Nápad roku 2014

– Kolik zmapovaných a zaevidovaných míst je aktuálně na Disway zveřejněno?
V naší republice je to přes 3 tisíce míst a v zahraničí evidujeme zatím okolo stovky zajímavých míst. Chceme mít lokální ambasadory v jednotlivých zemích, kteří dokáží nejlépe poradit.

– Uvažujete o spolupráci s nějakou další organizací kromě České asociace paraplegiků?
Stojíme hlavně o subjekty, kterým můžeme něco nabídnout, aby byla spolupráce přínosná pro obě strany. Proto se přednostně zaměřujeme na firmy z cestovního ruchu, dopravy a služeb pro hendikepované.

– Co chystáte do budoucna?
Hlavním cílem je zlepšování funkčnosti pro uživatele, nabídnutí plnohodnotné komunitní sítě a její větší rozšíření i mimo Česko. V nejbližší době bychom rádi získali ambasadory v turisticky hodně navštěvovaných zemích.

Miloš Pelikán

http://www.disway.org/cs

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*