S více než dvouměsíčním zpožděním oproti původnímu termínu, které zapříčinilo ničivé zemětřesení, začne v sobotu v Mexiku mistrovství světa v plavání a také mistrovsví světa ve vzpírání. V plaveckém bazénu bude mít svoje zastoupení i Česká republika, do Mexika odjela pětice plavců. Největší českou nadějí je světový rekordman Arnošt Petráček.

73_Honza-Povýšil[divider]Zářijové zemětřesení o síle 7,1 stupňů Richterovy škály za sebou zanechalo stovky mrtvých a způsobilo zničení mnoha budov a také kolaps v infrastruktuře Mexico City a přilehlých oblastí. Ačkoli obě dvě místa, která měla hostit světový šampionát v plavání a mistrovství světa v powerliftingu – Francisco Marquez Olympic Swimming Pool a sousední Juan de la Barrera Olympic Gymnasium, utrpěla jen malé škody, bylo nutné provést komplexní posouzení a vyhodnocení situace. Kromě toho, některé hotely, v nichž měli být ubytováni sportovci, utrpěly škody rozsáhlé.

„Mistrovství světa bylo po devastujícím zemětřesení v září odloženo o 2 měsíce, což velmi zkomplikovalo samotnou sportovní přípravu a i přípravu organizační,“ neskrývala rozčarování trenérka Andrea Věnseková.

„Tým měl již zaplacené letenky a zaplacený pobyt. Náš vybraný hotel nám změnili předminulý týden, změnil se počet oficiálních dnů, mám problém se od pořadatele vůbec dovědět, jestli nás odvezou z letiště do hotelu, jestli nám poskytnou stravování, které jsme měli zaplacené v původním hotelu. Pokud bychom náš pobyt zkrátili proti původnímu plánu, což bylo 12 zaplacených dní, pořadatel by nám poplatky nevrátil,“ líčila pár dní před odletem situaci Věnseková.

„Chápu problémy, které se vyvstaly bez lidského přičinění, ale i tak mi svítí kontrolka a jsem tak nějak připravená na to, že to nebude bez problémů. Snad to dobře dopadne, všichni jsme připraveni zajistit plavcům bezproblémový pobyt, aby se mohli soustředit pouze na svoje výkony,“ slibuje navzdory všemu trenérka.

Některé ze států, které se šampionátu chtěly v původním termínu zúčastnit, podle ní teď svou účast odřekly, což by teoreticky zvyšovalo šance na medaile.

„Jenomže i tak bude konkurence velmi kvalitní,“ zůstává nohama na zemi Věnseková. „Nicméně svazy nominovaly na šampionát svoje nejlepší plavce a limity pro účast byly velmi náročné. V týmu samozřejmě máme paralympijského šampiona Arnošta Petráčka, bez šance na dobré umístění ale nejsou ani ostatní. Myslím, že jsou všichni dobře připravení a udělají pro úspěch vše, co bude v jejich silách,“ slibuje za reprezentanty trenérka.

Oficiální výsledky najdete v průběhu celého šampionátu zde.

Čeští plavci na MS v Mexiku: Miroslav Smrčka (ČSZPS), Jan Povýšil, Arnošt Petráček (oba ČATHS), Vendula Dušková a Tomáš Hlavinka (ČSTPS).

Tereza Kubíčková, http://www.paralympic.cz