Bronz a stříbro z Funchalu pro ČSTPS!

18.5.2016

78_ME-poakci

Je to právě týden a den, co fanclub KONTAKTU bB přivítal před půlnocí na letišti v Praze prastarým bojovým pokřikem týmu I. generace „HARRAHYA, HARRAHYA, CHVOJKOVCE BROD“ naše Evropany II. generace! K vidění bylo celkem jedenáct mávátek určených každému členovi týmu se slogany „MY VÁM TY MEDAILE PŘIVEZEME“, „7 STATEČNÝCH A 3 VESNIČANI“, „ZŘEJMĚ SLUŠNEJ ODDÍL“ … a další. Mimořádně cenné čokoládové i pivně táckové medaile zavěsil účastníkům ME na krk zakládající člen reprezentačního týmu Tomáš Scharf a spolu s ním mávátka předala jeho partnerka a předsedkyně ČSTPS Radka Kučírková. Autokar s otevřenou střechou se prodral davy fanoušků, kteří lemovali cestu od Ruzyně, obratně se vyhnul zaplněnému Staroměstskému náměstí a přistál k oslavám a prvním odborným rozborům akce na Malovance.

78_MEplavci-Nevrkla

Od 30. dubna do 7. května 2016 se v portugalském Funchalu na Madeiře konalo Mistrovství Evropy v plavání IPC Swimming 2016 otevřené v paralympijském roce i neevropským plavcům. Český svaz tělesně postižených sportovců reprezentovalo celkem sedm plavců ze tří sportovních klubů Plavecké akademie bez bariér KONTAKTU bB – SK KONTAKT PRAHA, SK KONTAKT BRNO a SK KONTAKT KARLOVY VARY – pod vedením šéftrenéra Jana Nevrkly, kterému výtečně sekundovali tým manažer a trenér Štěpána Cagan a dokumentarista a trenér Jan Drobný. Limity na mistrovství Evropy splnilo celkem 11 plavců, ale vzhledem k finanční náročnosti odletěli na Madeiru jen ti, kteří si dokázali sehnat i finance.

Sedmnáctiletá Vendy Dušková potvrdila medailové ambice a přivezla dvě medaile přislíbené šéftrenérem početným zástupům fanoušků – stříbro z kraulové čtyřstovky a bronz z prsové stovky. Třináctiletá Anežka Floriánková předvedla vynikající výkony a na svůj věk osvědčila i mimořádnou psychickou odolnost. Medaile ji na znakové stovce unikla o pouhopouhých 6 setin, ano, pouze o 0,06 sek. Na polohové dvoustovce ji o velmi pravděpodobnou medaili připravil pouze chybný verdikt rozhodčích. Obě tyto plavkyně předvedly příkladný přístup k závodům, odvedly svoje maximum a zaslouží plné absolutorium. Je možné je považovat za lídry této plavecké generace KONTAKTU bB.
78_Vendy

První medailový závod, kraulovou čtyřstovku jsem rozjela hodně rychle a v konci stejně rychle ubývaly síly, ale umístění i dosažený čas jsou skvělé. Chtěla bych všem poděkovat za krásný zážitek, super výkony, velikánskou podporu snad ze všech stran a všechny gratulace. Všichni jste byli úžasní, o takovém přivítání jaké jste nám všem a pak mě doma připravili, se mi ani nezdálo. Zvláště velký DÍK patří samozřejmě našemu týmu v čele s trenéry a všem podporovatelům a trenérům v Karlových Varech za celoroční zázemí a vedení“, hodnotí ME Vendy Dušková. „Na domácích soutěžích závodím od 7 let, na prvních mezinárodních závodech jsem byla v 11 letech. ME bylo samozřejmě vrcholem v dosavadní závodní kariéře. Sice jsem o šest setin přišla o bronz, ale získala cenné zkušenosti a ověřila si, že, když budu pokračovat v tréninku jako dosud, mohu se již srovnávat s plavkyněmi světové třídy. K těm nejlepším světovým a paralympijským medailistkám mi ještě kus chybí, ale mám čas a budu se jim snažit blížit. Trénink v KONTAKTU bB mě baví, s plavci a trenéry ráda trávím čas a tréninkové dávky se pak vstřebávají snáze“, říká Anežka Floriánková s nakažlivým optimismem.

78a_MEplavci-Nevrkla 78_Vojta 78_Jarda 78_Domca  Vojtěch Franěk (*1975) jako jeden z posledních Mohykánů I. generace odvedl výborné výkony, i když závodění již pro něj není na čelních příčkách priorit. Tomáš Hlavinka(*1986) předvedl výkony odpovídající současnému stavu, kdy je poloha nohou výrazně horší než v dobách jeho osobních rekordů, ale se svým vystoupením na ME může být spokojen. Vít Šašek (*1995) splnil beze zbytku roli motivátora týmu, začal nepovedenou stovkou znak, ale všechny další výkony byly o poznání kvalitnější a urodil se i nějaký osobák. Dominika Míčková (*1995) patří mezi velmi motivované plavce, cesta k úplné špičce je složitá, v třídách, kam je oklasifikovaná závodí plavkyně s plně funkčními pažemi, trupem a často bohužel i značně funkčníma nohama, ale to jsou průvodní jevy paralympijského sportu, podstatné je, že Dominiku plavání baví a trénink se stal pevnou součástí jejího denního režimu. Osobní rekordy byla odměnou jejímu celoročnímu nasazení. Jaroslav Mrkos (*1989) za svými nejlepšími výkony zaostal, limity pro účast splnil velice těsně, ale i pro něj bylo ME cennou zkušeností a impulsem do dalšího, nejen plaveckého, života. Na počet 11 doplnila tým manželka Vojty Fraňka Andrea, též bývalá plavkyně, která jela za vlastní zdroje na dovolenou a plnila úlohu fandícího člena výpravy.
Jak jsme řekli, tak jsme udělali, medaile jsme vám přivezli, mohlo jich být dokonce i o pár víc nad plán, ale úspěch se nedá měřit jenom medailemi, úspěchem byla především atmosféra v týmu a přínos pro všech 300 plavců zapojených do programu v klubech Plavecké akademie bez bariér, kteří mohou získat silnější motivaci a příklad pro svoje plavecké nasazení“, hodnotí vystoupení plavců Jan Nevrkla, šéftrenér a ředitel KONTAKTU bB – Plavecké akademie bez bariér.
78_Anezka-Vendy-treneri

Podrobné zpravodajství z každého dne ME naleznete na: http://www.kontaktbb.cz/me-funchal-2016/t1445
a fotogalerii na https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154147121655148.1073741876.413436545147&type=3

Tisková zpráva
Mgr. Radka Kučírková, předsedkyně
Český svaz tělesně postižených sportovců
Strahov blok 1, Vaníčkova7
169 00 Praha 6
www.cstps.cz

(alex)

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*