Bankomaty a sociální karta

15.10.2012

Český stát postavil 1 000 000 lidí před bankomaty České spořitelny. No, stanou se i horší věci. Být před bankomatem ovšem ještě neznamená bankomat skutečně použít. Osoby s omezenou schopností pohybu a orientace o tom ví své. Pro ně je použití mnoha bankomatů vyloučeno.

Diskuze o sKartách se v poslední době hezky rozproudila a vypadá to, že hned tak neskončí. Je velice poučné sledovat, jakým způsobem se dnes chová stát k této skupině obyvatel. Myšlenka převést další významný peněžní tok do čistě virtuální roviny má své zjevné i skryté důvody. Mezi ty zjevné se deklaruje dostupnost a pohodlí, po skrytých důvodech je třeba pátrat.

Pokusme se podívat na sKartu pohledem uživatelů, banky a státu.

Uživatele můžeme rozdělit na dvě skupiny:

a) karty a bankovní účty běžně používají

b) karty a bankovní účty běžně nepoužívají

Jaké výhody a pohodlí může přinést další karta lidem, kteří jich už dnes mají plnou peněženku, opravdu netuším. Účet karty nedovoluje standardní bankovní služby, a tak k pestré změti debetních, kreditních, zaměstnaneckých, parkovacích, telefonních a zákaznických karet založí novou s nepříjemným pocitem pomalé ztráty přehledu. A vlastní správa osobních financí pro ně s novou kartou není v ničem převratná. O nějakém zvláštním pohodlí se mluvit nedá.

Pak tu ale máme druhou skupinu lidí, pro které je sKarta, PIN, blokace, autorizace, limity atd. něčím novým a neznámým. Netvrdím, že je jich mnoho, ale najdou se. Doposud se bez karty obešli a nehodlají na tom nic měnit. To víte, ne všichni jsou na karetní bankovnictví zvědaví. V tomto případě by bylo užitečné se zamyslet, co je k tomu vede. Koneckonců mají na to právo. Existuje významné množství lidí, které se dokonce od bankovních karet odvrátilo. Pro celou skupinu b má zavedení sKarty jeden podstatný problém. Jak je známo, sKarta je totiž povinná. Takže mluvit o výhodách před někým, kdo je do používání karty nucen, se taky dost dobře nedá.

Banka vidí povinné zavedení sKarty z jiného pohledu. ČS v tendru porazila KB a ČSOB, pak čelila problémům s antimonopolním úřadem a nyní má 12 let právo distribuovat sociální dávky. O zjevných důvodech, které ji do soutěže přivedly, není třeba dlouze uvažovat – skokové rozšíření zákaznického portfolia a tím pádem zcela ojedinělá příležitost k jeho obchodnímu využití. Mezi ty méně zjevné důvody patří především podprahová manipulace a datamining, což je stručně řečeno metodologie získávání netriviálních informací pomocí analytiky skrytých souvislostí.

A nakonec jak se celá záležitost s kartou jeví z pohledu státu. Mezi největší benefity se řadí větší možnost kontroly výplat a finanční úspora nákladů distribuce peněz ve výši 1 miliardy Kč ročně. O zvýšení schopnosti kontrolovat nikdo nepochybuje. Trend zvyšování nedobrovolné kontroly obyvatel probíhá nejen u nás již hodně dlouhou dobu a jeho výkonné nástroje na sebe berou pouze různé podoby. Ať si to chceme přiznat nebo ne, v souvislosti s kontrolou vyplácení sociálních dávek vzniká obrovské množství sekundárních dat přímo volajících po vytěžení jak státem, tak bankou.

Jak to vidí vozíčkáři

Vozíčkáře trápí ze všeho nejvíc architektonické bariéry. Státu se dnes vrací, že stavební úřady přivíraly oči nad realizací nepřístupných bankomatů. Vyhláška o bezbariérovosti staveb jako by neexistovala. Nejen že se k řadě bankomatů dostanete jen po schodech, problémů a bariér je hned několik. Za nepřístupné se musí označit všechny bankomaty, které mají ovládací prvky umístěny příliš vysoko, nebo příliš hluboko. Samostatnou kapitolou je problém se sklonem a osvětlením displeje. Jeho sklon bývá v drtivé většině případů nastaven do ideální polohy jen pro stojící osobu. Sedící toho na displeji mnoho nepřečte a hlasové ovládání je dosud v plenkách.

Vozíčkářům pak nezbývá než pracně hledat alternativy. Na malých městech ovšem nemusí alternativy existovat vůbec.

Jak se zbavit sKarty

Pro všechny, kterým se z jakéhokoliv důvodu používání služeb sKarty České spořitelny příčí, existuje jednoduché řešení. Jeden trvalý dispoziční příkaz o převodu zůstatku jinam, a je klid. Do poslední koruny a zadarmo. Jeden příkaz měsíčně to prý zatím umožňuje.

Poslední, ale skutečně nouzovou variantou je naučit ovládat nepřístupné bankomaty svého psa. Pokud vám uslintané peníze nevadí, jde to rychleji, než si možná myslíte. A psy to baví. Jediné, na co si, pokud vím, stěžují, jsou ty drze vlezlé reklamy na displeji. Prý je otravují.

Petr Šika

Share

57 komentářů

 1. Pro pejsky by se hodila větší klávesnice pro zadávání PINu!

  To jen pro zlepšení nálady. Nyní ale vážněji. Skutečnost je taková, že neurvalosti a neohleduplnosti si ještě užijeme více, proto se snažme obrnit trpělivostí a důrazně (podobně jako policisté u Anděla, jen s mírností) předkládejme objektivní a konstruktivní námitky typu:
  – k nejbližšímu bankomatu se nemohu dostat ani bokem, natož čelem díky invalidnímu vozíčku, přijdete mi osobně pomoci pane/-í úředníku/-ová?
  – v mé oblíbené prodejně potravin nepřijímají bankovní karty, přijedete mi s nákupem, pane/-í …?
  >>> jedině tak si úředníci všimnou, že nežertujeme a snad pomohou!!!

 2. Konečně to někdo napsal,jak se říká naplno,jen pozdě,drábkonečasoviny,které těžce tělesně postiženým škodí a uškodily,jsou v plném běhu a bohužel právě pro ignorace pravdivých názoru a to jak od nrzp. ,tak přímo od postižených lidí,jenže jakoby všichni kolem,kteří by měli pomoct a dokonce to mají ve stanovách,tak jakoby by byli slepí,hluší a mnohdy stále ještě jsou,jako např.nějaký představitel postižených z C-M-T,který za patřičnou kritiku všeho a hlavně S-karty ještě odsuzuje přímo nrzp.a sebe někde tím nazvedává,což by byla jeho věc,ale on mluví za celou svou společnost a v tom věřím,že nemá podporu,nebo další a další s takovým to divným chováním,ale proč to vlastně dělají?Určitě to nemá co dělat s pomocí těl.postiženým,spíš jen těmto lidem uškodit a zasít víc zloby a zmatků,z kterých se budem už tak dlouho,dlouho vzpamatovávat a reformy z drábkonečassové dílny takto neušetří,jen rozeštvou lidí svým arogantě diktátorským přístupem k těl.postiženým,hlavně v nucení je povinně převzít a užívat jejich výtvor,kterým je s-karta a vše s ní spojeno.

 3. I simply want to tell you that I am very new to blogging and site-building and honestly loved you’re web-site. Likely I’m planning to bookmark your blog post . You amazingly have incredible posts. Many thanks for sharing your blog.

 4. Thank you, I have just been searching for information approximately this subject for a long time and yours is the greatest I’ve came upon till now. Click this link Phen375 for more information! However, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 5. Hello there, I found your website at Bing whilst searching for the same theme, your web site got here up, it looks superb. I have bookmarked it in my web search bookmarks.

 6. Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I’ve settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 7. Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 8. I’ve learned some new things through your blog site. One other thing I’d prefer to say is the fact newer personal computer operating systems are inclined to allow more memory to get used, but they also demand more memory simply to run. If one’s computer could not handle a lot more memory and also the newest program requires that memory space increase, it is usually the time to shop for a new Laptop. Thanks

 9. Rattling nice style and fantastic content material, hardly anything else we want :D.

 10. I genuinely treasure your piece of work, Great post.

 11. If you’re still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.

 12. You have brought up a very superb details , appreciate it for the post.

 13. Merely to follow up on the update of this topic on your blog and would want to let you know just how much I appreciated the time you took to write this useful post. In the post, you spoke on how to truly handle this problem with all ease. It would be my pleasure to get some more tips from your website and come as much as offer people what I discovered from you. Thank you for your usual wonderful effort.

 14. Would love to constantly get updated outstanding blog!

 15. The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 16. I have really learned newer and more effective things through your web site. One other thing I want to say is the fact newer laptop operating systems are inclined to allow additional memory to be utilized, but they also demand more storage simply to perform. If an individual’s computer can not handle a lot more memory plus the newest software requires that memory space increase, it may be the time to buy a new Personal computer. Thanks

 17. Thanks for helping out, superb information.

 18. *I am lucky that I found this web blog, precisely the right information that I was searching for!

 19. The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod’s. It works well, but isn’t as fast as Safari, and has a clunkier interface. If you occasionally plan on using the web browser that’s not an issue, but if you’re planning to browse the web alot from your PMP then the iPod’s larger screen and better browser may be important.

 20. If you’re still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.

 21. The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 22. I like this post, enjoyed this one appreciate it for posting. „Fear not for the future, weep not for the past.“ by Percy Bysshe Shelley.

 23. I don’t ordinarily comment but I gotta admit regards for the post on this special one :D.

 24. I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 25. You have brought up a very excellent points , appreciate it for the post.

 26. Sweet internet site , super pattern , rattling clean and utilize genial .

 27. The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod’s. It works well, but isn’t as fast as Safari, and has a clunkier interface. If you occasionally plan on using the web browser that’s not an issue, but if you’re planning to browse the web alot from your PMP then the iPod’s larger screen and better browser may be important.

 28. One thing I want to say is the fact that before purchasing more personal computer memory, have a look at the machine directly into which it could be installed. Should the machine is actually running Windows XP, for instance, a memory limit is 3.25GB. Adding greater than this would easily constitute a new waste. Make certain that one’s mother board can handle the actual upgrade quantity, as well. Good blog post.

 29. Neat blog! Is your theme custom completed or else did you download it from somewhere? A design comparable yours with a few plain tweeks would especially make my blog stand made known. Satisfy consent to me get where you got your propose. Value it

 30. Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 31. I’m as a result thrilled I came athwart your blog site! I didn’t deem I would always stumble on a person who agrees with my opinions as a great deal as you do.

 32. Great awesome things here. I am very satisfied to see your article. Thank you a lot and i’m looking forward to touch you. Will you please drop me a e-mail?

 33. Hey There. I found your blog using msn. That is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and return to learn extra of your helpful info. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 34. Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 35. Whats up! I emphatically hope for to impart a huge thumbs up used for the polite records you’ve got proper at this time proceeding this send. I will perhaps live coming again to your weblog soon.

 36. Hello, how’s it going? Just shared this post with a colleague, we had a good laugh.

 37. Only a smiling visitor here to share the love (:, btw great style. „Make the most of your regrets… . To regret deeply is to live afresh.“ by Henry David Thoreau.

 38. Hi there, I got your website via Bing while looking for a similar subject, your web page got here up, it looks superb. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 39. Mate! This website is awesome! How did you make it look this good .

 40. I really like your writing style, fantastic information, regards for posting : D.

 41. Do you mind qualification I costing a few of your articles as slow as I bestow credit and sources back to your weblog? My blog locate is in the obtain same region of interest as yours and my users would really profit starting approximately of the information you impart now. Delight allow me identify qualification this acceptable with you. Several thanks!

 42. I like this post, enjoyed this one thankyou for putting up.

 43. I believe that is among the such a lot important info for me. And i’m satisfied studying your article. However want to commentary on few common things, The website taste is perfect, the articles is in point of fact nice :D. Excellent process, cheers.

 44. Do a person mind only excerpt quite a few your posts so prolonged as I provide honor and sources back internet? My blog is at the identical locale associated with interest as yours down with my website visitors would genuinely help as of countless of the information you provide at this juncture. Please i fancy to know if this reasonable the length of with you. Several cheers!

 45. *Good site! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which must do the trick! Have a great day!

 46. Thank you a bunch for sharing this with all people you really realize what you are talking about! Bookmarked. Please also discuss with my web site =). We may have a link change agreement among us!

 47. Something more important is that when evaluating a good on the web electronics retail outlet, look for online shops that are consistently updated, trying to keep up-to-date with the newest products, the perfect deals, in addition to helpful information on products. This will make certain you are doing business with a shop that stays ahead of the competition and provide you what you need to make intelligent, well-informed electronics acquisitions. Thanks for the important tips I have really learned from your blog.

 48. Very excellent visual appeal on this website , I’d rate it 10 10.

 49. Would love to constantly get updated outstanding web site!

 50. I always spent my half an hour to read this webpage?s articles everyday along with a cup of coffee.

 1. Pingback: lice removal

 2. Pingback: Crushing Poker

 3. Pingback: youtube

 4. Pingback: CHASE Credit Card Application

 5. Pingback: twitter

 6. Pingback: twitter

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*